ایکس باکس

طی عمر حدودا 21 ساله برند ایکس باکس، مایکروسافت همواره تلاش خود را برای بالا بردن رضایت مشتری‌ها به کار گرفته تا هویت مسنجم‌تری برای خود دست و پا کند. یکی از ارکان همین رضایت و هویت مثبت، محصولات فیزیکی و مجازی مختلفی بوده که در طی تاریخ، خاطره‌های زیادی را برای بازیکنان سراسر دنیا به وجود آورده است. اگر محصولات فیزیکی را کنار بگذاریم، با حجم عظیمی از محتویات و سرویس‌های مجازی ایکس باکس روبرو می‌شویم که در صورت استفاده از آن‌ها، می‌توانید استاندارد تجربه خود به عنوان یک گیمر را از نو تعریف کنید. در ادامه سعی می‌کنیم شما را با این محصولات دیجیتالی و مجازی مانند ایکس باکس گیم پس، ایکس باکس لایو گلد و گیفت کارت‌های ایکس باکس آشنا کنیم.

محصولات و سرویس‌های دیجیتالی و مجازی ایکس باکس

دور شدن از دنیا و محصولات فیزیکی و کسب یک هویت جدید در دنیای دیجیتالی موضوعی اجتناب ناپذیر در دنیای امروزی به شمار می‌رود. همه ما عضوی از این چرخه هستیم و خیلی سخت می‌توانیم آن را انکار کنیم. اما این موضوع صرفا یک جنبه منفی از زندگی نیست و می‌تواند مزیت‌های خاص و متعدد خود را داشته باشد. محصولات دیجیتالی (حال در هر زمینه‌ای که بتوانیم تصور کنیم) زندگی را از هر جهتی آسان‌تر کرده‌اند. یکی از این جهت‌ها مربوط به دنیای سرگرمی و به طور جزئی‌تر، دنیای بازی‌های ویدیویی است. ما به لطف محصولات دیجیتالی می‌توانیم خود را بیش‌تر و ساده‌تر سرگرم کنیم تا از زمان محدود نهایت استفاده را برده باشیم.

شرکت مایکروسافت هم که از اهمیت این محصولات دیجیتالی آگاه است، بی‌تفاوت باقی نمانده و در طی این مدت برنامه‌های خاص خود را پیاده کرده است. از اشترک ایکس باکس لایو گلد گرفته تا گیم پس و سایر موارد؛ ردموندی‌ها با ارائه محصولات مختلف تلاش خود را برای بهتر کردن تجربه استفاده از برند ایکس باکس، به کار گرفته‌اند. شرکت مذکور در عرضه محصولات دیجیتالی گیمینگ حسابی نوآور و جدی است و اگر به Xbox Game Pass توجه کنیم، بیش‌تر متوجه این موضوع خواهیم شد. این سرویس که برای اولین بار در سال 2017 در دسترس قرار گرفت، در زمینه سرویس‌های اشتراکی گیمینگ پیشتاز بوده و باعث رقابت فراوانی شده است و یکی از برگه محصولات مجازی پرفروش ایکس باکس به حساب می آید.

اما حالا ما چگونه می‌توانیم از این محصولات دیجیتالی استفاده کنیم؟ آن هم ما ایرانی‌هایی که از حساب‌های بین المللی محروم هستیم؟ این دقیقا جایی است که گیفت کارت‌ها باز هم به کمک ما می‌آیند. ما می‌توانیم با خرید گیفت کارت مورد نظر خود (حال این گیفت کارت می‌تواند برای شارژ اعتبار حساب باشد یا خرید گیم پس و ایکس باکس لایو)، به محصولات دیجیتالی و مجازی ایکس باکس و شرکت مایکروسافت دسترسی پیدا کرده و از آن‌ها لذت ببریم. بنابراین اگر می‌خواهید با این محتویات دیجیتالی و نحوه تهیه آن‌ها بیش‌تر آشنا شوید، بهتر است در ادامه همراه وب گیفت باشید.

گیفت کارت ایکس باکس چیست؟

اولین محصولی که می‌خواهیم به طور مفصل به بررسی آن بپردازیم، گیفت کارت‌های ایکس باکس است. عملکرد این دسته از گیفت کارت‌ها کاملا مشخص و مبرهن بوده که می‌توانید با تهیه آن‌ها، حساب خود را شارژ کرده و به خرید بازی‌های مورد نظر بپردازید. البته که با خرید گیفت کارت‌ ایکس باکس می‌توانید کارهای دیگری مانند تمدید اشتراک گیم پس، ایکس باکس لایو و حتی خرید فیلم و موسیقی هم انجام دهید. استفاده از این گیفت کارت‌ها محدودیت زیادی ندارد و می‌توانید هرچند عدد که خواستید را تهیه کرده و حساب خود را شاٰرژ کنید. فقط توجه داشته باشید که این گیفت کارت‌ها منطقه‌بندی یا ریجن‌بندی دارند و هنگام تهیه آن‌ها، باید گیفت کارتی را بخرید که با ریجن حساب‌تان همخوانی داشته باشد. برای مثال، اگر حساب شما مربوط به ایالات متحده آمریکا می‌شود، باید گیفت کارت مخصوص آمریکا را بخرید تا قادر به استفاده از آن باشید.

علاوه بر این، باید قیمت محصول مورد نظرتان را هم پیش از تهیه گیفت کارت در نظر بگیرید. برای نمونه، اگر قصد بر خرید یک بازی 60 دلاری دارید، باید حداقل یک گیفت کارت 60 دلاری تهیه کنید. اگر این کار را انجام ندهید، قادر به خرید بازی مورد نظر نخواهید بود و باید باز هم حساب خود را به میزان لازم، شارژ کنید. همچنین باید بدانید که گیفت کارت‌های ایکس باکس تاریخ انقضا خاصی ندارند و می‌توانید هر موقع که خواستید، آن را روی حساب خود اعمال کنید.

مزیت‌های خرید گیفت کارت ایکس باکس

هنگامی که می‌خواهید از وبسایت Xbox یک بازی جدید تهیه کنید، دو راه دارید. راه اول مربوط به خرید فیزیکی بازی‌ها از فروشگاه‌ها و وبسایت‌های موجود است و راه دوم، خرید دیجیتالی بازی‌ها به لطف گیفت کارت‌های مایکروسافت. با گذر از راه اول که کاملا مشخص و واضح به نظر می‌رسد، به بحث بازی‌های دیجیتالی می‌رسیم. متاسفانه به خاطر محدودیت‌ها و تحریم‌های موجود در کشور ما، تنها راه خرید قانونی بازی‌ها استفاده از گیفت کارت‌ها است (البته که نباید اکانت‌های ظرفیتی و قانونی را فراموش کنیم). اما با وجود تمامی محدودیت‌ها، استفاده از گیفت کارت‌های Xbox به شدت ساده است تا بتوانید به راحتی هر چه تمام‌تر از آن‌ها بهره ببرید.

البته که کارکردهای گیفت کارت‌های ایکس باکس صرفا به خرید دیجیتالی بازی‌ها محدود نمی‌شود و می‌توانید از طریق آن‌ها، سرویس‌های خود (مانند گیم پس و ایکس باکس لایو) را شارژ کنید و به خرید قانونی فیلم‌ها و موسیقی‌ها بپردازید. علاوه بر این، شما قادر هستید با استفاده از گیفت کارت‌های مورد بحث، از خریدهای درون برنامه‌ای آثار مختلف هم بهره ببرید. برای مثال اگر می‌خواهید بتل پس بازی Fortnite را داشته باشید، می‌توانید این کار را خیلی راحت و با استفاده از گیفت کارت‌های ایکس باکس و شارژ حساب خود انجام دهید.

در کنار تمامی موارد ذکر شده، به اشتراک گذاشتن بازی‌ها یکی از مهم‌ترین مزیت‌های خرید محتویات دیجیتالی است. به عبارتی دیگر، شما می‌توانید با خرید یک بازی دیجیتالی آن را با دوست خود به اشتراک بگذارید و هزینه نهایی را نصف کنید. این گونه نه تنها در هزینه نهایی صرفه جویی می‌کنید، بلکه از مشکلات معمول بازی‌های فیزیکی دور می‌شوید. همچنین نباید فراموش کنیم که معادل فارسی عبارت گیفت کارت، کارت هدیه است. این کارت‌ها می‌توانند یک هدیه فوق‌العاده ارزشمند برای افراد گیمر باشند؛ چرا که می‌توانند با استفاده از آن محصول یا بازی مورد نظر خود را تهیه کنند.

ایکس باکس لایو گلد (Xbox Live Gold) چیست؟

ایکس باکس لایو سابق (یا ایکس باکس نتورک فعلی) که آن را به عنوان شبکه‌ای عظیم از بازیکنان ایکس باکس می‌شناسیم، محلی برای تجربه بازی‌های آنلاین است که کار خود را از سال 2002 آغاز کرد. البته که این شبکه به تدریج پیشرفت کرد و به چیزی فراتر از محلی برای تجربه آثار آنلاین تبدیل شد. شما می‌توانید با ورود به Xbox Network ساعت‌ها سرگرم شوید، دوست‌های جدید پیدا کنید و اوقات خوبی داشته باشید. اما با وجود تمامی این بحث‌ها، منظور از ایکس باکس لایو گلد چیست؟

ایکس باکس لایو گلد نام یک سرویس اشتراکی دیگر است که در صورت تهیه آن، می‌توانید از ویژگی‌های اختصاصی Xbox Netwrok بهره ببرید. مهم‌ترین ویژگی این شبکه، امکان تجربه بازی‌های آنلاین است که اگر جزو مشترکین ایکس باکس لایو گلد نباشید، از آن محروم خواهید بود. به عبارتی دیگر، برای تجربه بخش آنلاین بازی‌های پولی «باید» اشتراک Xbox Live Gold خود را تمدید یا شارژ کنید و در غیر این صورت، قادر به اجرا بازی‌های Multiplayer نیستید.

علاوه بر این، مشترکین Gold به صورت ماهانه به یک سری بازی‌های رایگان هم دسترسی پیدا می‌کنند که اگر راست‌اش را بخواهید، معمولا آثار بزرگ و شناخته شده‌ای نیستند. با این حال، برخی از آن‌ها بدون شک ارزش دانلود و تجربه نهایی را در خورد دارند.

با گذر از تمامی حرف‌هایی که زده شد، باید بدانید که در صورت تهیه ایکس باکس گیم پس نامحدود آلتیمیت (Xbox Game Pass Ultimate) به تمامی ویژگی‌های ایکس باکس لایو گلد می‌رسید. در ادامه شما را بیش‌تر با این نسخه از Xbox Game Pass آشنا خواهیم کرد.

ایکس باکس گیم پس (Xbox Game Pass) چیست؟

ایکس باکس گیم پس یک سرویس اشتراکی است که در ازای یک مبلغ مشخص ماهانه، شما را با یک کتابخانه عظیم از بازی‌های ویدیویی روبرو می‌کند که قادر به تجربه آن‌ها هستید. این سرویس اشتراکی که بسیاری از افراد آن را با Netflix و Amazon Prime مقایسه می‌کنند، مختص بازی‌های ویدیویی است و می‌تواند در هزینه‌ای که برای خرید آثار مختلف صرف می‌کنید، حسابی تاثیر گذار باشد.

هنگامی که به مشترکین ایکس باکس گیم پس اضافه شوید، می‌توانید با مبلغ ماهانه 10 دلار به تجربه بیش از 400 بازی مختلف بپردازید. این 400 بازی که می‌توانند افراد مختلف با سلیقه‌های متفاوت را راضی کنند، مجموعه‌ای از آثار قدیمی و جدید هستند. شما می‌توانید این بازی‌ها را خیلی راحت به صف دانلود خود اضافه کنید و سپس از آن‌ها لذت ببرید. اما جزئیات فراوانی در مورد Xbox Game Pass وجود دارد که سعی می‌کنیم در ادامه بیش‌تر به آن‌ها بپردازیم.

چه بازی‌هایی در گیم پس موجود هستند؟

طیف بازی‌هایی که در گیم پس یافت می‌شوند، به شدت بالا است و تمامی سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد. مهم نیست که طرفداران بازی‌های اکشن و شوتر باشید یا آثار داستان محور عمیق؛ Game Pass شما را ناامید نخواهد کرد. البته که لیست بازی‌های سرویس اشتراکی شرکت مایکروسافت ثابت نیست و به طور مرتب به روز رسانی می‌شود. حال این به روز رسانی می‌تواند اضافه شدن بازی‌های جدید (حتی در روز عرضه) باشد یا ورود آثار به نسبت قدیمی. به هر حال، شما همواره محتویات جدیدی برای سرگرم شدن خواهید داشت و از این منظر پشتیبانی خواهید شد.

از جمله بهترین بازی‌هایی که در سرویس Xbox Game Pass قرار دارند می‌توانیم به آثار زیر اشاره کنیم:

 • بازی Halo: Master Chief Collection
 • بازی Fallout 4
 • بازی Wolfenstein: The New Colossus 2
 • بازی The Outer Worlds
 • بازی Batman: Arkham Knight
 • بازی Doom Eternal
 • بازی Pillars of Eternity 2
 • بازی Dragon Age: Inquisition
 • و…

شما می‌توانید ایکس باکس گیم پس را با مبلغ ماهانه 10 دلار تهیه کنید و از ویژگی‌های آن لذت ببرید.

گیم پس نامحدود یا آلتیمیت چیست؟

ایکس باکس گیم پس آلتیمیت نسخه بهتر و کامل‌تر همان Xbox Game Pass به شمار می‌رود که با قیمت 15 دلار به صورت ماهانه در دسترس قرار دارد. اما چرا این سرویس باید پنج دلار نسبت به نسخه پایه گران‌تر باشد؟ پاسخ ساده است. هنگامی که نسخه آلتیمیت را تهیه کنید، می‌توانید بدون نیاز به خرید اشتراک گلد به سراغ بازی‌های آنلاین و Multiplayer بروید. به عبارتی دیگر، به جای اینکه 20 دلار برای مجموع ایکس باکس گیم پس و ایکس باکس لایو گلد (هر کدام 10 دلار) هزینه کنید، می‌توانید با خرید Game Pass Ultimate با قیمت 20 دلار به ویژگی‌های هر دو دسترسی داشته باشید. البته که این پایان کار نیست و نسخه آلتیمیت شامل ویژگی‌های بیش‌تری هم می‌شود.

افرادی که دست به تهیه اشتراک گیم پس آلتیمیت بزننند، علاوه بر گیم پس و اشتراک گلد به سرویس EA Play هم دسترسی پیدا می‌کنند. سرویس EA Play که به صورت مجزا پنج دلار قیمت دارد، به صورت رایگان برای مشترکین نسخه Ultimate قرار داده می‌شود. این سرویس که مربوط به شرکت Electronic Arts است، شامل بازی‌های قدیمی و به نسبت جدید شرکت مذکور می‌شود. در ادامه بیش‌تر به این سرویس اشتراکی خواهیم پرداخت.

سرویس EA Play ایکس باکس چیست؟

EA Play نام سرویس اشتراکی شرکت Electronic Arts است که درست مانند گیم پس، در ازای یک مبلغ مشخص حجم عظیمی از بازی‌های مختلف را در دسترس شما قرار می‌دهد. البته که تمامی بازی‌های موجود در سرویس مورد بحث مربوط به شرکت EA می‌شوند و شما قادر به پیدا کردن اثری با سازنده متفاوت نیستید. این سرویس با توجه به قیمت کمی که دارد (پنج دلار ماهانه)، می‌تواند حسابی جذاب به نظر برسد. شما با خرید اشتراک EA Play به کتابخانه عظیمی از آثار جدید و قدیمی این شرکت دست پیدا می‌کنید. اما باید توجه داشته باشید که بازی‌های جدید Electronic Arts در روز عرضه در دسترس قرار نمی‌گیرند و نمی‌توانید انتظار این موضوع را داشته باشید. با این حال، تجربه نشان داده که بازی‌های جدید EA پس از گذشت برهه‌ای 6 الی 9 ماهه راه خود را به EA Play پیدا می‌کنند.

حال نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که در صورت خرید Xbox Game Pass Ultimate، به سرویس EA Play هم دسترسی خواهید داشت. بنا بر همین موضوع، تا زمانی که جزو مشترکین نسخه آلتیمیت باشید می‌توانید از ویژگی‌های سرویس اشتراکی شرکت الکترونیک آرتز هم بهره ببرید. البته که امکان خرید جداگانه این سرویس هم وجود دارد و مجبور نیستید برای رسیدن به آن، حتما به سراغ ایکس باکس گیم پس آلتیمیت بروید. در ادامه می‌توانید چند نمونه از بهترین بازی‌های EA Play را ببینید:

 • بازی Mass Effect: Legendary Edition
 • بازی Dragon Age: Inquisition
 • بازی Battlefield 1
 • بازی Star Wars Jedi: Fallen Order
 • بازی It Takes Two
 • بازی Titanfall 2
 • و…

جمع‌بندی

اگر این مطلب را به خوبی مطالعه کرده باشید، متوجه ارزشی که شرکت مایکروسافت برای مخاطب‌های خود قائل می‌شود، خواهید شد. شما می‌توانید با خرید محصولات مجازی ایکس باکس به حجم عظیمی از ویژگی‌های مختلف دست پیدا کرده و کار خود را به عنوان یک گیمر راحت‌تر کنید.

نمایش 1–12 از 21 نتیجه