فروشگاه گیفت کارت وب گیفت
فروشگاه گیفت کارت وب گیفت
تخفیف‌های زمان‌دار
چگونه گوشی اپل را به تنظیمات کارخانه برگردانیم؟
اپل

چگونه گوشی اپل را به تنظیمات کارخانه برگردانیم؟

وب گیفت
انتشار در 19 مهر 1401

یکی از چالش‌هایی که کاربران گوشی‌های آیفون ممکن است با آن مواجه شوند این است که چگونه گوشی اپل را به تنظیمات کارخانه برگردانیم. در این بین ریست فکتوری کردن آیفون ممکن است به دلایل مختلفی نیاز باشد. در شرایط مختلفی ممکن است نیاز داشته باشید تا اقدام به ریست فکتوری آیفون کرده و گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید.

به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید تا آیفون قدیمی خود را بفروشید یا فقط دوباره گوشی خود را از ابتدا راه‌اندازی مجدد کنید، لازم است تا اقدام به ریست فکتوری کرده و گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با نحوه ریست فکتوری آیفون آشنا کرده و بیان کنیم که از طریق چه روش‌هایی می‌توانید اقدام به انجام این فرایند کنید.

نکات مهمی برای ریست فکتوری آیفون

نکات مهمی برای ریست فکتوری آیفون

اگر گوشی آیفون یا دستگاه آیپد شما به‌درستی کار نمی‌کند و راه‌حل‌های اولیه نیز به شما کمک نمی‌کند تا اقدام به حل مشکل آیفون خود کنید، ممکن است نیاز به تنظیم مجدد کامل و بازگرداندن گوشی خود به تنظیمات کارخانه کنید. بازگرداندن دستگاه به تنظیمات کارخانه اغلب می‌تواند به حل مشکلاتی مانند خرابی مداوم، فریز شدن گوشی و یا سایر مشکلات جدی کمک کند. این موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد برای حل مشکل دستگاه خود اقدام به ریست فکتوری آیپد و آیفون کرده و از این طریق مشکل دستگاه خود را برطرف کنید.

با این حال، ریست فکتوری آیفون یک روش اساسی است بنابراین قبل از این که این مسیر را انتخاب کرده و گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید، توصیه می‌کنیم دستگاه خود را یک بار ریست کرده و یک بار از این طریق سعی کنید تا مشکل دستگاه خود را برطرف کنید.

در شرایطی که همچنان با مشکلات نرم افزاری مواجه هستید و مشکل گوشی شما برطرف نشده است، پیشنهاد ما این است که گوشی آیفون خود را خاموش و روشن کرده و از این طریق تلاش کنید تا مشکلات گوشی خود را برطرف کنید. در شرایطی که همچنان با مشکلات نرم افزاری مواجه هستید، بهتر است تا به سراغ روش‌های دیگر بروید.

همچنین یکی دیگر از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید اقدام به حل مشکل دستگاه خود کنید، به‌روزرسانی گوشی آیفون است. در واقع اگر با مشکل نرم‌افزاری خاصی مواجه هستید پیشنهاد می‌دهیم که پیش از ریست فکتوری آیفون اطمینان حاصل کنید که نسخه iOS یا iPadOS دستگاه شما به‌روز است، زیرا ممکن است به دلیل مشکلی در به‌روزرسانی سیستم‌عامل گوشی شما با ایراد نرم‌افزاری مواجه است.

اگر انجام کارهایی مثل خاموش و روشن کردن آیفون، ریست دستگاه و یا به‌روزرسانی سیستم‌عامل نتوانست مشکل دستگاه شما را برطرف کنید، می‌توانید اقدام به بازگرداندن آیفون خود به تنظیمات کارخانه کنید.

از سوی دیگر اگر آیفون خود را می‌فروشید یا آن را به یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان هدیه می‌دهید، کاملاً حیاتی است که تمام داده‌های حساس ذخیره شده بر روی گوشی آیفون را حذف کنید. در غیر این صورت، یک خریدار می‌تواند به‌راحتی به اکانت‌های شما در شبکه‌های اجتماعی، اطلاعات مالی و حتی عکس‌ها و ویدیوهای شخصی شما دسترسی پیدا کنند.

از آن جایی که اگر گوشی اپل را به تنظیمات کارخانه برگردانید تمامی اطلاعات شما پاک می‌شود، به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم در صورت امکان قبل از این که دستگاه را خود را ریست فکتوری کنید از اطلاعات آیفون یا iPad خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

چگونه آیفون یا آیپد خود را ریست فکتوری کنیم؟

چگونه آیفون یا آیپد خود را ریست فکتوری کنیم؟

به‌منظور پاسخ به این سوال که چگونه آیفون را به تنظیمات کارخانه برگردانیم باید گفت که شما با طی‌کردن چند مرحله می‌توانید به این هدف دست پیدا کنید.

انتخاب گزینه بازگشت به تنظیمات کارخانه آیفون

برای بازگشت آیفون به تنظیمات کارخانه باید در مرحله اول به بخش Settings آیفون بروید. در این بخش باید گزینه General را انتخاب کرده و سپس باید به سراغ Transfer or Reset iPhone بروید. در مرحله آخر برای آن که گوشی آیفون را به تنظیمات کارخانه برگردانید در این بخش باید گزینه Transfer or Transfer or Reset iPhone Erase All Content and Settings  را انتخاب کنید.

اگر قصد دارید تا گوشی آیفون خود را با یک دستگاه جدیدتر جایگزین کنید، می‌توانید با انتخاب گزینه Get Started  از دستورالعمل‌های آماده‌سازی برای آیفون جدید نیز استفاده کنید.

به‌منظور پاک‌کردن تمام اطلاعات با بازگشت به تنظیمات کارخانه لازم است تا پس از طی‌کردن این مسیر، در صفحه بعد از شما خواسته می‌شود تا تمام داده‌هایی را که حذف خواهند شد، با گزینه‌های Continue یا Not Now در پایین صفحه بررسی کنید. برای تکمیل فرایند  لازم است تا بعد از تأیید یک بار دیگر Apple ID خود را مشخص کنید و آن را انتخاب کنید.

دسترسی به نسخه پشتیبان پس از ریست فکتوری

یکی از مشکلاتی که ممکن است بسیاری از افراد پس از بازگشت گوشی اپل خود به تنظیمات کارخانه با آن مواجه هستند، عدم وجود نسخه پشتیبان است. اگر نگران این هستید که آیا از آیفون یا آیپد خود بک‌آپ گرفتید، نگران نباشید زیرا احتمال این وجود داشته باشد که یک نسخه پشتیبان موجود است که شما از آن بی اطلاع باشید. برای اطلاع از این که آیا در iCloud پشتیبان‌گیری انجام شده است لازم است تا به بخش Settings گوشی خود بروید و بر روی نام Apple ID خود بزنید.

سپس باید گزینه  iCloud را انتخاب کرده و سپس به سراغ گزینه Manage Storage  بروید. در اینجا اطلاعات مربوط به پشتیبان‌گیری گوشی شما نمایش داده می‌شود. در این بخش می‌توانید همه بک‌آپ‌های مختلف برای دستگاه‌های iOS و iPadOS خود را مشاهده خواهید کرد. حتی ممکن است پشتیبان‌هایی برای یک آیفون قدیمی شما نیز در این بخش وجود داشته باشد که در صورت نیاز به فضای بیشتری می‌توانید آن را حذف کنید.

یکی از بک‌آپ‌هایی که وجود دارد با نام This iPhone  یا This iPad مشخص شده است. در این بخش باید بر روی این نسخه بک‌آپ بزنید و سپس می‌توانید ببینید چه اطلاعات در این بخش پشتیبان‌گیری می‌شود و چه مواردی پشتیبان‌گیری نمی‌شود. اساساً می‌توانید بخش‌هایی گوشی آیفون را در این بخش به‌منظور پشتیبان‌گیری روشن و خاموش کنید تا 5 گیگابایت رایگان iCloud شما را اشغال نکنند، یا می‌توانید ماهیانه با پرداخت هزینه فضای ذخیره‌سازی بیشتری دریافت کنید.

ممکن است فکر کنید که برخی از این برنامه‌ها نیازی به پشتیبان‌گیری ندارند. پس از همه، شما می‌توانید آن‌ها را دوباره از فروشگاه App دانلود کنید زیرا قبلاً آن‌ها را دارید. اما توجه داشته باشید که داده‌ها ممکن است شامل داده‌های ذخیره شده برای بازی‌ها و سایر تنظیماتی باشد که ترجیح می‌دهید از پاک نشود، به همین خاطر پیشنهاد ما این است که پیش از آن که گوشی اپل را به تنظیمات کارخانه برگردانید، بهتر است تا از اطلاعات برنامه‌ها و بازی‌های موجود در گوشی خود نیز پشتیبان تهیه کنید.

برای بررسی آخرین نسخه پشتیبان‌گیری از آیفون خود، به تنظیمات بروید و روی Apple ID خود در بالای صفحه اصلی بزنید. اکنون می‌توانید در بخش iCloud  به سراغ گزینه iCloud Backup بروید و سپس تاریخ و زمان آخرین نسخه پشتیبان به شما نمایش داده می‌شود.

اگر در حال حاضر از این روش استفاده نمی‌کنید، توصیه می‌کنیم این کار را از طریق روشی که در ادامه بیان می‌کنیم، انجام دهید. به‌منظور انجام این کار باید به بخش Settings رفته و بر روی Apple ID خود بزنید. سپس می‌توانید گزینه iCloud را انتخاب کرده و به بخش iCloud Backup بروید.

در این بخش گزینه‌ای به نام iCloud Backup  وجود دارد که باید آن را روشن کنید. این ساده‌ترین راه برای پشتیبان‌گیری است و به این معنا است که شما همیشه می‌توانید داده‌های تلفن خود را بدون توجه به جایی که هستید بازیابی کنید و تنها چیزی که نیاز دارید اتصال به اینترنت است.

چگونه داده‌ها را از یک آیفون پاک شده برگردانیم؟

چگونه داده‌ها را از یک آیفون پاک شده برگردانیم؟

پس از آن که گوشی اپل را به تنظیمات کارخانه برگردانید و اقدام به ریست فکتوری آیفون کردید، اگر نتوانستید یک نسخه پشتیبان برای گوشی خود پیدا کنید، به‌احتمال زیاد نمی‌توانید داده‌ها را پس از حذف آن‌ها بازیابی کنید.

نکته مهمی که باید بدانید این است که داده‌های دستگاه iOS به طور خودکار رمزگذاری می‌شوند و پاک‌کردن دستگاه و بازگشت آن به تنظیمات کارخانه باعث می‌شود تا کلید رمزگذاری از بین برود و پس از پاک شدن کامل و بازنشانی بدون دسترسی به نسخه پشتیبان، امکان دسترسی به داده‌ها برای شما وجود ندارد.

به همین دلیل است که پیشنهاد ما این است که به طور مکرر اقدام به پشتیبان‌گیری منظم از داده‌های خود کنید. توجه به این مسئله به شما کمک می‌کند تا بتوانید پس از بازگشت گوشی آیفون به تنظیمات کارخانه به‌راحتی به داده‌های گوشی خود دسترسی پیدا کنید.

اگر پس از پاک‌کردن محتوای گوشی، قصد ادامه استفاده از آن را دارید، می‌توانید محتوا را از پشتیبان خود به گوشی خود بازیابی کنید.

روش‌های بازگشت داده‌ها پس از ریست فکتوری

دستگاه‌های اپل از دو طریق به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید اقدام به بازگرداندن اطلاعات خود کنید. اگر بخواهیم شما را با این روش‌ها آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازگشت اطلاعات از طریق پشتیبان‌گیری iCloud

بازگشت اطلاعات از طریق پشتیبان‌گیری iCloud

با تکمیل فرایند بازگشت گوشی آیفون به تنظیمات کارخانه، باید دوباره تنظیمات آیفون خود را از ابتدا انجام دهید. برای انجام این کار باید دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید تا به صفحه‌ای با نام Apps & Data برسید.

در اینجا چهار گزینه مختلف را می‌بینید که از بین آن‌ها باید Restore from iCloud Backup را انتخاب کنید. سپس باید وارد حساب iCloud خود شوید و نسخه پشتیبان موردنظر خود را برای بازیابی انتخاب کنید. ممکن است از شما خواسته شود که برنامه‌های مختلفی که قبلاً خریداری کرده‌اید را انتخاب کرده و وارد آن شوید. در غیر این صورت، فرایند باید تقریباً خودکار انجام شود.

بدیهی است که اگر پشتیبان‌گیری‌های زیادی انجام داده‌اید و یا اتصال اینترنت کندی دارید، این فرایند کمی طول می‌کشد، بنابراین اگر عجله دارید بحث است تا این کار را در این مرحله انجام ندهید. وقتی پشتیبان‌گیری کامل شد، آیفون شما راه‌اندازی مجدد می‌شود و سپس فرایند دانلود همه برنامه‌های شما شروع می‌شود.

بازگشت اطلاعات از طریق Finder یا iTunes Backup

بازگشت اطلاعات از طریق Finder یا iTunes Backup

نکته مهمی که باید بدانید این است که بسته به نسخه macOS که بر روی سیستم شما در حال اجرا است، می‌توانید از Finder و یا iTunes  برای بازیابی نسخه پشتیبان استفاده کنید. به‌منظور انجام این کار لازم است تا آیفون خود را به مک یا رایانه شخصی وصل کنید.

نتیجه‌گیری

در این مطلب تلاش کردیم تا به این سوال بسیار مهم پاسخ دهیم که چگونه گوشی اپل را به تنظیمات کارخانه برگردانیم. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به‌راحتی گوشی آیفون خود را ریست فکتوری کرده و همچنین قادر خواهید بود تا پس از ریست فکتوری در صورت نیاز، اقدام به بازگرداندن اطلاعات خود کنید.

منبع: macworld.co.uk

تاریخ آخرین به روزرسانی: 2 شهریور 1402

سوالات متداول

جواب سوال‌های رایج و متداول شما

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم باید گفت که در صورتی که از اطلاعات خود پشتیبان‌گیری کرده و اطلاعات خود را در iCloudتان ذخیره کنید، می‌توانید به‌راحتی به اطلاعات گوشی خود دسترسی پیدا کرده و از این طریق داده‌های خود را برگردانید.

موضوع مهمی که باید بدانید این است که به‌صورت کلی داده‌های دستگاه iOS به طور خودکار رمزگذاری شده و اگر اقدام به پاک‌کردن دستگاه خود و بازگشت آن به تنظیمات کارخانه کنید، این مسئله باعث می‌شود تا کلید رمزگذاری از بین برود. به همین دلیل است که اگر گوشی شما پشتیبان‌گیری نشده باشد، امکان بازگرداندن اطلاعات برای شما وجود ندارد و این مسئله می‌تواند مشکلات گوناگونی را برای شما به وجود بیاورد.

به‌صورت کلی شما می‌توانید از طریق iCloud، Finder و یا iTunes به نسخه پشتیبان اطلاعات خود دسترسی پیدا کرده و به‌راحتی این اطلاعات را بر روی گوشی خود بازنشانی کنید.

۵/
4
دیدگاه‌ها (0) آخرین نظرات کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید...
افزودن دیدگاه
ایمیل شما منتشر نخواهد شد