فروشگاه گیفت کارت وب گیفت
فروشگاه گیفت کارت وب گیفت
تخفیف‌های زمان‌دار
اپل موزیک یا اسپاتیفای؛ مقایسه و انتخاب مناسب‌ترین
اپل

اپل موزیک یا اسپاتیفای؛ مقایسه و انتخاب مناسب‌ترین

وب گیفت
انتشار در 16 آبان 1401

اسپاتیفای و اپل موزیک دو سرویس بزرگ در صنعت پخش موسیقی هستند، اما سوال بسیار مهم این است که کدام یک از این سرویس‌ها گزینه بهتری است؟ نکته مهم این است که هر یک از این سرویس‌ها خدمات خاصی را به مخاطبین خود ارائه می‌دهند و شاهد مزایا و معایب مختلفی در هر دو هستیم. به‌منظور بررسی و مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای با ما همراه باشید تا در مورد ویژگی‌های هر یک از این سرویس‌ها اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. به نظر شما، اپل موزیک بهتره یا اسپاتیفای؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

مقایسه تاریخچه اپل موزیک با اسپاتیفای

از بین دو سرویس اپل موزیک و اسپاتیفای، اپلیکیشن اسپاتیفای قدیمی تر است. این مجموعه فعالیت خود را از سال 2006 آغاز کرده و زمان طولانی تری را در بازار حضور داشته است. از سوی دیگر اپل موزیک خیلی دیرتر و در سال 2015 راه‌اندازی شد، اما لازم به ذکر است که پیش از این سرویس اپل برنامه مشابه‌ای با نام آیتونز را داشت که آغاز به کار آن به سال 2001 باز می‌گردد. همچنین اگر آمارهای پخش آهنگ این دو سرویس را با یکدیگر مقایسه کنیم باید گفت که اسپاتیفای غول بی‌بدیل پخش موسیقی به‌صورت آنلاین در بازار است. تحقیقاتی که در ژانویه منتشر شده نشان می‌دهد که اسپاتیفای 31٪ سهم بازار را در سال 2021 در آغاز دارد. البته در سال گذشته این مقدار 33٪ بود اما با حضور پلتفرم‌های جدید سهم اسپاتیفای کمی کاهش پیدا کرده است.

از بین دو سرویس اپل موزیک و اسپاتیفای، اپلیکیشن اسپاتیفای قدیمی تر است.

همین تحقیق نشان داد که اپل موزیک در رتبه دوم قرار دارد و 15 درصد از 524 میلیون شنونده جهانی در حوزه پخش موسیقی آنلاین را تامین می‌کند. ازآنجایی‌که اپل آمار تعداد مشترکین خود را به طور مرتب ارائه نمی‌دهد، در حال حاضر هیچ آمار رسمی از سوی شرکت اپل در مورد تعداد مشترکین سرویس موسیقی این مجموعه وجود ندارد. این در حالی است که اسپاتیفای می‌گوید 182 میلیون مشترک دارد و 422 میلیون کاربر فعال ماهانه نیز از این سرویس استفاده می‌کنند. در حال حاضر اپل موزیک نزدیک‌ترین رقیب اسپاتیفای است. از سوی دیگر آمازون موزیک و تنسنت موزیک هرکدام با 13 درصد و YouTube Music با 8 درصد از دیگر دنبال‌کنندگان اسپاتیفای و اپل موزیک هستند.

مقایسه آهنگ‌ها و محتواهای صوتی اپل موزیک و اسپاتیفای

بی شک مهم‌ترین پارامتر برای یک کاربری که قصد دارد تا از بین سرویس‌های پخش موزیک یک گزینه را انتخاب کند، تنوع موسیقی و محتوای موجود در آن سرویس‌ها برای گوش‌دادن است. در واقع هیچ فایده‌ای ندارد که شما هزینه بسیار زیادی را برای استفاده از یک سرویس پرداخت کنید و موسیقی مورد علاقه شما در آن وجود نداشته باشد. اگر باز هم نگاهی به آمارها بیندازیم باید گفت که اسپاتیفای، بیش از 82 میلیون آهنگ، از جمله بیش از 4 میلیون عنوان پادکست دارد. در همین حال، اپل کاتالوگ گسترده‌تری از 90 میلیون آهنگ را برای گوش‌دادن ارائه می‌دهد.

در کنار این پارامتر برای انتخاب یک سرویس مناسب لازم است تا به کیفیت پخش آهنگ‌ها نیز توجه داشته باشید. به‌منظور بررسی این مسئله اگر نگاهی به نرخ بیت بیندازیم می‌توان گفت که از نظر کیفیت برای گوش‌دادن به موسیقی تفاوت بسیار زیادی بین این برنامه‌ها وجود دارد. برنامه‌های اسپاتیفای موسیقی‌ها را در هنگام استریم باکیفیت Ogg Vorbis معادل 160 کیلوبیت در ثانیه به کاربرانی که از اشتراک رایگان استفاده می‌کنند، ارائه می‌دهند. این در حالی است که در سرویس پریمیوم اسپاتیفای کیفیت پخش موسیقی تا 320 کیلوبیت در ثانیه نیز افزایش پیدا می‌کند. نرخ پخش استاندارد اپل موزیک برای استریم‌های AAC با 256 کیلوبیت بر ثانیه کمتر است. البته اپل فناوری را Lossless را به‌عنوان گزینه صوتی باکیفیت بالا ارائه می‌دهد که موسیقی را باکیفیت بالاتری پخش می‌کند.

نکته مهم در اینجا این است که برای گوش‌دادن موسیقی با استفاده از فناوری صدای Lossless به سخت‌افزار مناسب نیاز دارید. لازم به ذکر است که اسپاتیفای سرویس مشابهی را با نام Spotify HiFi معرفی کرده است اما هنوز این فناوری در برنامه اسپاتیفای پیاده‌سازی نشده است. هر دو این سرویس‌ها لیست‌های پخش انتخاب شده‌ای را ارائه می‌کنند که توسط متخصصان موسیقی تولید شده‌اند، اما اپل موزیک با بخش Radio خود در این زمینه بهتر عمل کرده است. ایستگاه‌هایی مانند اپل موزیک  1 و اپل موزیک  Hit ایستگاه‌های رادیویی دیجیتالی با فهرست‌های پخش موسیقی جذابی هستند که برنامه‌هایی به‌صورت زنده را برای همه کاربرانی که به طور هم‌زمان در حال گوش‌دادن به رادیو هستند پخش می‌کند.

اپل موزیک در برابر اسپاتیفای در بخش پادکست‌ها و سایر محتواهای بیشتر را پوشش می دهد.

اپل موزیک در برابر اسپاتیفای در بخش پادکست‌ها و سایر محتواها

اپل و اسپاتیفای هر دو پادکست‌های جذابی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. البته باید به این نکته اشاره کرد که اسپاتیفای پادکست‌های خود را در داخل برنامه اصلی خود ارائه می‌دهد، این در حالی است که پادکست‌های اپل در یک برنامه جداگانه ارائه می‌شوند. هر دو این سرویس‌ها محتوای انحصاری را به مخاطبین خود ارائه می‌دهند. در کنار ارائه پادکست، محتواهای ویدئویی نیز ارائه می‌کند. پخش موزیک ویدئوها را در کنار آهنگ‌ها، پادکست‌ها و سایر محتواها باعث محبوبیت اپل در این بخش شده است. اسپاتیفای ویدیوهای محدودی مانند پخش پادکست ویدئویی و برخی محتوای انحصاری را به مخاطبین خود ارائه می‌دهد، اما مطمئناً به‌اندازه اپل در این بخش تنوع ندارد.

مقایسه فناوری‌های اپل موزیک در مقابل اسپاتیفای

مقایسه فناوری‌های اپل موزیک در مقابل اسپاتیفای

جدا از فناوری Lossless که در بخش قبلی به شما معرفی کردیم، اپل موزیک مجموعه نسبتاً بزرگی از ویژگی‌هایی جذاب و خاص را به کاربران خود ارائه می‌دهد که می‌تواند برای کاربران مفید باشند. برای شروع، شما می‌توانید با پشتیبانی از Dolby Atmos صداها را از طریق اپل موزیک گوش دهید. این ویژگی به این معنا است که می‌توانید از جلوه‌های صوتی سه‌بعدی برای گوش‌دادن آهنگ‌های تولید شده لذت ببرید. با دستگاه‌های صوتی شخصی موردنیاز اپل، مانند AirPods Max، می‌توانید از این قابلیت جذاب استفاده کنید. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که اپل موزیک به کاربران خود ارائه می‌دهد، قابلیت پخش آفلاین است. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند آهنگ‌های مورد علاقه خود را دانلود کرده و بدون دسترسی به اینترنت از دستگاه خود این آهنگ‌ها را گوش دهند. لازم به ذکر است که اسپاتیفای این ویژگی را تحت سرویس Premium خود ارائه می‌دهد.

یکپارچگی عمیق با اکوسیستم اپل نیز به سرویس اپل موزیک کمک بسیار زیادی می‌کند. از مهم‌ترین فناوری‌های این بخش می‌توان به قابلیت فعال‌کردن درخواست‌های Siri برای پخش موسیقی‌های موجود در اپلیکیشن، دسترسی به موسیقی در تمام دستگاه‌های اپل، انتقال اطلاعات بین آیفون به هوم پاد مینی، کنترل بیشتری بر نحوه گوش‌دادن کاربر به موسیقی و… اشاره کرد. با گنجاندن یک پخش‌کننده مبتنی بر وب و برنامه‌های کاربردی برای پلتفرم‌های غیر اپلی، مانند اندروید و ویندوز، باعث شده تا اپل موزیک را بتوانید در تعداد قابل‌توجهی از دستگاه‌ها اجرا و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید. از سوی دیگر اسپاتیفای نیز از دستگاه‌های گسترده‌ای پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید به‌راحتی در پلتفرم‌هایی که اپل موزیک از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، از اسپاتیفای نیز استفاده کنید.

خدمات اشتراک رایگان اپل موزیک و اسپاتیفای به چه صورتی ارائه می شود؟

خدمات رایگان اپل موزیک و اسپاتیفای

یکی از مهم‌ترین مواردی که به‌منظور مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای باید به آن توجه داشته باشید، خدماتی است که این سرویس‌ها به‌صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه به کاربران خود ارائه می‌دهند. اپل موزیک دارای پلن رایگان نیست، اما در عوض یک دوره آزمایشی رایگان را به کاربران ارائه می‌دهد. گاهی اوقات این دوره آزمایشی می‌تواند طولانی باشد و تا شش ماه با خرید برخی از دستگاه‌های صوتی اپل می‌توانید به این اشتراک رایگان دسترسی پیدا کنید.

اسپاتیفای یک اشتراک Premium و هم یک طرح رایگان را به کاربران خود ارائه می‌دهد. این پلن و اشتراک رایگان همیشه در دسترس است، اما شما تجربه مشابهی با کسانی که برای خدمات پول پرداخت می‌کنند، نخواهید داشت. کاربران رایگان باید برای شروع به کار تبلیغاتی را گوش دهند که توسط اسپاتیفای ارائه می‌شود. همچنین نمی‌توانید آهنگ خاصی را به‌صورت درخواستی پخش کنید، زیرا محدود به گوش‌دادن به لیست‌های پخش تصادفی خواهید بود. این برای اسپاتیفای روی دسکتاپ صدق نمی‌کند، اما هنگام گوش‌دادن از طریق تلفن هوشمند می‌تواند برای کاربران کمی آزاردهنده باشد. همچنین امکان رفتن به آهنگ بعدی برای کاربران بعدی وجود ندارد. کسانی که پولی پرداخت نمی‌کنند، نمی‌توانند هرازگاهی از آهنگ‌ها رد شوند، بنابراین می‌توانند مجبور شوند به آهنگ‌هایی که علاقه‌ای به آن ندارند گوش دهند.

اگر در مکانی با اینترنت ضعیف مواجه هستید، ممکن است گوش‌دادن به موسیقی برای شما سخت باشد، زیرا گزینه گوش‌دادن آفلاین برای کاربران رایگان اسپاتیفای وجود ندارد. در نهایت، پخش‌های موسیقی با بالاترین کیفیت برای کاربران سطح رایگان وجود ندارد و تنها کاربران پریمیوم می‌توانند از این خدمت استفاده کنند.

اشتراک‌ اپل موزیک بهتره یا اسپاتیفای؟

مقایسه طرح‌ها و اشتراک‌ های اپل موزیک و اسپاتیفای

اپل موزیک به غیر از نسخه آزمایشی رایگان، چهار سطح اشتراک را در ایالات متحده به کاربران ارائه می‌دهد. نسخه انفرادی اپل موزیک هزینه 9.99 دلاری در ماه دارد. در صورتی که دانشجو دانشگاه‌های مورد تأیید آمریکا باشید، می‌توانید از این خدمات با مبلغ کمتری استفاده کنید. برای دانشجویان هزینه خرید اشتراک اپل موزیک، 4.99 دلار در ماه است. همچنین یک طرح خانوادگی نیز در دسترس است که حداکثر شش نفر به‌صورت اشتراکی می‌توانند از این سرویس استفاده کنند. اپل برای این طرح 14.99 دلار در ماه دریافت می‌کند. پلن چهارمی که اپل موزیک برای مشتریان خود در نظر گرفته است، Voice نام دارد. این پلن در واقع نسخه‌ای از اپل موزیک است که از طریق سیری کار می‌کند. به‌جای دسترسی به آهنگ‌ها از طریق برنامه، باید درخواست‌های خود را از طریق دستیار دیجیتال اپل ارسال کنید. اگر عموماً از HomePod mini برای گوش‌دادن به موسیقی استفاده می‌کنید یا دوست دارید تا از طریق سیری به اپل موزیک دسترسی پیدا کنید، این پلن گزینه جذابی برای شما است. هزینه استفاده از این طرح نیز 4.99 دلار در ماه است.

از سوی دیگر اپلیکیشن اسپاتیفای چهار طرح مختلف را به مشتریان خود ارائه می‌دهد که یک ماه آزمایشی برای همه این طرح‌ها در دسترس است. پلن Individual یک گزینه استاندارد برای یک کاربر است که 9.99 دلار قیمت دارد. Duo برای دو استفاده هم‌زمان دو کاربر است و 12.99 دلار قیمت دارد. در نهایت نیز طرح Family اسپاتیفای 15.99 دلار در ماه قیمت‌گذاری شده است و شش حساب Premium را با فناوری‌هایی برای مسدودکردن موسیقی‌های خاص برای کودکان و همچنین یک برنامه جداگانه برای کودکان به نام Spotify Kids ارائه می‌کند. در نهایت، دانشجو در ایالات متحده با پرداخت 4.99 دلار در ماه می‌توانند از خدمات اسپاتیفای استفاده کرده و در کنار آن به سرویس Hulu برای پخش فیلم نیز دسترسی پیدا کنند. برنامه iOS اپل موزیک به کاربران این امکان را می‌دهد تا مستقیماً در داخل برنامه برای دریافت اشتراک ثبت‌نام کنند. به دلیل تنش‌های مداوم بین اپل و اسپاتیفای بر سر اپ‌استور، اسپاتیفای امکان ثبت‌نام کاربران iOS را از طریق خرید درون برنامه‌ای اشتراک متوقف کرده و در عوض مجبور هستید تا با استفاده از وب‌سایت Spotify.com، اقدام به خرید اشتراک اسپاتیفای به صورت مستقیم کنید. کاربران فعلی اسپاتیفای که قبلاً از سیستم پرداخت درون برنامه‌ای استفاده می‌کردند، همچنان می‌توانند این کار را انجام دهند، اما صفحات پشتیبانی این سرویس به کاربران گوشزد می‌کند که به‌جای این کار مستقیماً از طریق وب‌سایت اشتراک خود را خریداری کنند.

اما در نهایت سوالی که باقی میماند. اپل موزیک یا اسپاتیفای؟

مقایسه نهایی اسپاتیفای و اپل موزیک

اگر بخواهیم اسپاتیفای را در کنار اپل موزیک قرار دهیم باید به این نکته اشاره کرد که هر دو این سرویس‌ها می‌توانند بدون مشکل موسیقی را برای کاربران پخش کنند و شما می‌توانید هر زمان که بخواهید با هزینه ماهانه معقول به آهنگ‌های مورد علاقه خود گوش دهید، اما اگر به دنبال امکانات بیشتری هستید، اپل موزیک گزینه بهتری است. پلن رایگان اسپاتیفای بدون شک گزینه‌ای جذاب برای کسانی است که مایل به گوش‌دادن بدون پرداخت هزینه هستند. از سوی دیگر اما اپل با دریافت هزینه امکانات پیشرفته ‌تری را به کاربران خود ارائه می‌دهد. عناصر زیادی در اسپاتیفای وجود ندارد که استفاده از آن را توجیه کند، اما حجم بسیار زیاد کاربران آن احتمالاً یکی از مهم‌ترین دلایلی شده است که بسیاری از افراد این سرویس را به‌جای اپل موزیک انتخاب کنند.

در حال حاضر اسپاتیفای بیشترین سهم را در بازار دارد. به دلیل قدمت بیشتری که به نسبت اپل موزیک دارد و خدمات خوبی که به کاربران بدون پرداخت هزینه ارائه می‌دهد، اسپاتیفای توانسته در آمار جذب کاربر موفق‌تر از سایر رقبا عمل کند. اپل موزیک مطمئناً درحال‌رشد است و با مجموعه‌ای از ویژگی‌های پیشرفته و دوره‌های آزمایشی طولانی‌مدت، ممکن است در آینده از اسپاتیفای پیشی بگیرد.

جمع بندی

در این مطلب نگاهی به دو سرویس محبوب پخش موزیک اسپاتیفای و اپل موزیک انداخته و تلاش کردیم تا این دو سرویس را با یکدیگر مقایسه کنیم. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا با دانش کافی از این سرویس‌ها استفاده کرده و از خدمات آن‌ها بهره‌مند شوید. اما در پاسخ به اینکه اپل موزیک بهتر است یا اسپاتیفای، این کاملا به انتخاب شماست.

تاریخ آخرین به روزرسانی: 5 مرداد 1402

سوالات متداول

جواب سوال‌های رایج و متداول شما

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که اپل موزیک تعداد موزیک بیشتری را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

خیر. برای استفاده از اپل موزیک شما باید اقدام به پرداخت هزینه‌ای برای اشتراک کنید. از سوی دیگر اسپاتیفای برخی از خدمات خود را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهد.

هر دو این سرویس‌ها طرفداران بسیار زیادی دارند. با این وجود تعداد کاربران اسپاتیفای از اپل موزیک بیشتر است.

دیدگاه‌ها (0) آخرین نظرات کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید...
افزودن دیدگاه
ایمیل شما منتشر نخواهد شد