فروشگاه گیفت کارت وب گیفت
فروشگاه گیفت کارت وب گیفت
تخفیف‌های زمان‌دار
مقایسه پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس؛ ارزش خرید، قیمت و لیست بازی ها
ایکس باکس

مقایسه پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس؛ ارزش خرید، قیمت و لیست بازی ها

وب گیفت
انتشار در 8 آذر 1401

تیم پلی استیشن اخیراً پلن اشتراکی خود را با نام پلی استیشن پلاس معرفی کرده است که بسیاری از افراد آن را با سیستم اشتراکی مایکروسافت یعنی ایکس باکس گیم پس مقایسه می‌کنند. در این بین یکی از سؤالات بسیار مهمی که پرسیده می‌شود این است که هر یک از این سرویس‌ها چه ویژگی‌هایی داشته و به‌منظور استفاده از این سرویس‌ها لازم است تا به چه نکاتی توجه داشته باشیم. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با این دو سرویس آشنا کرده و در مورد مقایسه پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

مقایسه پلی استیشن پلاس جدید و ایکس باکس گیم پس از نظر قیمت اشتراک

اگر بخواهیم نگاهی به قیمت اشتراک پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس انداخته و این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم باید گفت که اشتراک معمولی ایکس باکس گیم پس 9.99 دلار ماهیانه است. همچنین اکانت گیم پس التیمیت 14.99دلار ماهانه قیمت دارد. از سوی دیگر اکانت‌های پلی استیشن پلاس قیمت‌های مختلفی دارد. حالت استاندارد آن به‌صورت ماهانه 9.99 دلار قیمت دارد. قیمت اکانت سه‌ماهه پلی استیشن پلاس 24.99 دلار بوده، اکانت سالانه آن 59.99 دلار است.

به‌صورت خلاصه، قیمت خرید پلی استیشن پلاس به شرح زیر است:

همچنین قیمت خرید ایکس باکس گیم پس شامل موارد زیر می‌شود:

می‌توان گفت که از نظر قیمت شباهت بسیار زیادی بین این دو سرویس با یکدیگر وجود دارند، به همین دلیل بهتر است تا به‌منظور مقایسه پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس به پارامترهای دیگری توجه داشته باشید.

مقایسه بازی‌های رایگان PS Plus و Game Pass

مقایسه بازی‌های رایگان PS Plus و Game Pass

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سرویس‌های اشتراکی سونی و مایکروسافت، ارائه بازی‌های مختلف به‌صورت رایگان است. به همین دلیل است که در مقایسه پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس به‌عنوان یک پارامتر بسیار مهم لازم است تا اقدام به بررسی این سرویس‌ها از نظر بازی‌های موجود در آن کرده و از این طریق انتخاب کنید که کدام یک از این سرویس‌ها گزینه بهتری هستند.

به‌منظور بررسی این مسئله باید گفت که PS Plus  و Game Pass بازی‌های زیادی را به مشترکین و گیمرها ارائه می‌دهند. گیمرهایی که اقدام به خرید اشتراک Premium  در سرویس پلی استیشن پلاس کرده‌اند، در طول زمان به بیش از 700 بازی دسترسی خواهند داشت. از مهم‌ترین عناوینی که برای این کاربران در دسترس است، بازی‌هایی هستند که در نسخه‌های قبلی پلی استیشن در دسترس بوده و حالا می‌توان از این طریق، به‌عنوان کلاسیک کنسول‌های پلی استیشن دسترسی پیدا کرد.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که بازی‌های پلی استیشن کلاسیک هنوز معرفی نشده‌اند، اما سونی قول داده است که جزئیات بیشتری را در آینده ارائه کند. لیست کامل بازی‌های جدیدتر PS Plus هنوز تأیید نشده است، اما اخباری منتشر شده است که بازی‌هایی نظیر  Death Stranding، God of War، Spider-Man، Spider-Man: Miles Morales، Mortal Kombat 11 و Returnal بر روی این سرویس عرضه خواهند شد. به مرور زمان صدها عنوان دیگر نیز از طریق این سرویس در دسترس کاربران قرار گرفته و می‌توانید این عناوین را تجربه کنید.

از سوی دیگر در سرویس ایکس باکس گیم پس شاهد بیش از 100 عنوان هستیم. با این حال، نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که شرکت مایکروسافت بازی‌های خود را در مقدار مشخصی قرار می‌دهد. هر زمانی که مایکروسافت عناوین جدیدی را به سرویس خود اضافه می‌کند، برخی از بازی‌های قدیمی را از کتابخانه گیم پس خارج می‌کند. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که مشترکین سرویس Game Pass Ultimate هر ماه از طریق Games With Gold بازی‌های قدیمی کنسول Xbox و Xbox 360 را بدون هزینه اضافی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

دسترسی به بازی‌های روز اول در ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس

دسترسی به بازی‌های روز اول در ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که سرویس ایکس باکس گیم پس در اختیار گیمرها قرار می‌دهد این است که همه مشترکین Game Pass می‌توانند در روز انتشار بازی‌های انحصاری ایکس باکس به مجموعه‌ای از این عناوین دسترسی پیدا می کنند و می توانند به‌صورت رایگان این بازی‌ها را تجربه کنند. از سوی دیگر پلی استیشن پلاس امکان دسترسی به بازی‌های جدید را در روز اول عرضه فراهم نکرده است و هیچ برنامه‌ای از سوی پلی استیشن پلاس نیز برای انجام این کار وجود ندارد. در این بین مشترکین پلی استیشن پلاس Premium می‌توانند به مجموعه منتخبی از بازی‌های جدید که محدودیت زمانی برای تجربه دارند، دسترسی داشته باشند.

به‌منظور مقایسه PS Plus و Game Pass در بخش دسترسی به بازی‌های انحصاری باید گفت که مشترکین ایکس باکس گیم پس می‌توانند بدون پرداخت هزینه اضافی به بازی‌های منتخب در روز عرضه دسترسی داشته باشند. این خط‌مشی برای اکثر بازی‌های انحصاری که توسط استودیوی بازی سازی ایکس باکس و توسعه دهندگان زیر چتر آن ساخته شده‌اند، اعمال می‌شود، اما برخی از استودیوها می‌توانند خودشان تصمیم بگیرند که بازی‌های جدید خود را از طریق Game Pass در روز اول نیز در دسترس قرار دهند.

در همین حال، تیم پلی استیشن همچنان مصمم است که این امکان را در اختیار گیمرها قرار ندهد. در عوض، مشترکین پلی استیشن پلاس Premium می‌توانند با محدودیت زمانی به برخی از بازی‌ها دسترسی پیدا کرده و عناوین منتخب جدید را تجربه کنند. این تفاوت بزرگ بین این دو سرویس یک پارامتر بسیار مهم و حائز اهمیت است. امکان دسترسی به بازی‌های جدید در سرویس ایکس باکس گیم پس باعث شده تا بسیاری از گیمرها ترجیح دهند که به سراغ این سرویس آمده و از ویژگی‌های ایکس باکس گیم پس استفاده کنند.

تعداد بازی‌های پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس

تعداد بازی‌های پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس

اگر بخواهیم به بررسی تعداد بازی‌های موجود در پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس پرداخته و این سرویس‌ها را از این طریق بررسی کنیم باید گفت که در حال حاضر در ایکس باکس گیم پس بیش از 400 بازی وجود دارد. البته 400 بازی برای افرادی در دسترس است که به سراغ Game Pass Ultimate  آمده و از این پلن استفاده می‌کنند، چرا که التیمیت گیم پس شامل بازی‌های EA Play، Xbox Series X/S، Xbox One، Xbox 360 و Xbox است.  همچنین اخبار جدیدی منتشر شده است که شرکت یوبی سافت قصد دارد تا بازی‌های خود را به دو سرویس پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس اضافه کند تا مشترکین این پلتفرم‌ها بتوانند به‌راحتی به بازی‌های شرکت یوبی سافت دسترسی پیدا کنند.

از سوی دیگر در پلن پلی استیشن پلاس شاهد بیش از 700 بازی هستیم که در پلن پلی استیشن پریمیوم وجود دارد. بازی‌هایی که در این پلن وجود دارد، شامل عناوین منتخب برای پلی استیشن 5، پلی استیشن 4، پلی استیشن 3، پلی استیشن 2، PSP و پلی استیشن 1 می‌شوند. همچنین شاهد 400 بازی پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 در سطح پلی استیشن پلاس  Extra هستیم.

در حال حاضر این سخت‌ترین پارامتری است که برای مقایسه پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس باید به بررسی آن پرداخت. نکته مهمی که باید بدانید این است که پلی استیشن هنوز فهرست کاملی از بازی‌هایی را که در سطوح مختلف پلی استیشن پلاس در دسترس خواهند بود، اعلام نکرده است.

با این حال، سونی گفته است که برنامه فعلی این است که پلی استیشن پلاس Premium به شما امکان دسترسی به کتابخانه‌ای با بیش از 700 بازی را فراهم کند. به نظر می‌رسد که این بدان معناست که اکثر بازی‌هایی که در PlayStation Now بودند در پلی استیشن  Premium وجود خواهند داشت.

با توجه به این نکته، کسانی که فقط مشترک سرویس پایه PlayStation Now هستند، فقط می‌توانند به مجموعه بازی‌های دانلودی فوق الذکر که هر ماه به آن سرویس اضافه می‌شود دسترسی داشته باشند. مشترکین پلی استیشن پلاس اکسترا به حداکثر 400 بازی قابل دانلود پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 دسترسی خواهند داشت. در این بین فقط مشترکین Premium می‌توانند به مجموعه کامل عناوین این سرویس دسترسی داشته باشند.

در حالی که مایکروسافت به طور عجیبی آمار رسمی تعداد بازی‌های موجود از طریق Game Pass را در هر زمان اعلام نمی‌کند، اکثر تخمین‌های انجام شده نشان می‌دهند که حدود 400 بازی قابل دانلود از طریق این سرویس در دسترس هستند. برخی از این بازی‌ها را می‌توان از طریق کلود گیمینگ تجربه کرد یا فقط به آن‌ها دسترسی داشت. با این حال، به نظر می‌رسد که برنامه این است که پلی استیشن پلاس Premium بازی‌های بیشتری نسبت به Game Pass در زمان راه اندازی ارائه دهد.

یکی از سؤالات مهمی که از سوی گیمرها پرسیده می‌شود این است که در بین ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس کدام یک بازی‌های بهتری را به کاربران خود ارائه می‌دهند؟ در پاسخ به این سوال بسیار مهم که کدام سرویس مجموعه بهتری از بازی‌ها را ارائه می‌دهد باید گفت که این مسئله به چند موضوع بسیار مهم بستگی دارد که مهم‌ترین آن سلیقه گیمرها است. البته لازم به ذکر است که هر دو سرویس متکی به انتشار چرخشی عناوین مختل است، بنابراین بازی‌هایی که از طریق هر سرویس می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید هر ماه در حال تغییر است.

جمع بندی

در این مطلب تلاش کردیم تا به مقایسه پلی استیشن پلاس و ایکس باکس گیم پس پرداخته و این دو سرویس اشتراکی بازی‌های ویدئویی را با یکدیگر مقایسه کنیم. این پلتفرم‌ها را از نظر قیمت، کلود گیمینگ، تعداد بازی‌ها، انواع بازی‌ها و… با یکدیگر مقایسه شده اند و مشتریان می‌توانند متناسب با سلیقه خود به سراغ سرویس مناسب آمده و از این سرویس‌های اشتراکی سونی و مایکروسافت استفاده کنید. به نظر شما پلی استیشن پلاس یا ایکس باکس گیم پس برای خرید ارزشمند تر هستند؟ نظرات خود را ما به اشتراک بگذارید.

منبع: pcgames

تاریخ آخرین به روزرسانی: 18 اسفند 1402

سوالات متداول

جواب سوال‌های رایج و متداول شما

قیمت سرویس Essential پلی استیشن پلاس: 10 دلار در ماه، 25 دلار سه‌ماهه، یا 60 دلار در سال است. قیمت سرویس Extra 15 دلار در ماه، 40 دلار سه‌ماهه، یا 100 دلار در سال بوده و قیمت سرویس Premium پلی استیشن پلاس نیز 18 دلار در ماه، 50 دلار در سه‌ماهه، یا 120 دلار در سال است.

اشتراک کامپیوتر و ایکس باکس گیم پس 10 دلار در ماه، 30 دلار در سه‌ماهه، یا حدود 120دلار در سال بوده و گیم پس التیمیت نیز 15 دلار در ماه، 45 دلار در سه‌ماه و حدود 180 دلار در سال قیمت دارد.

سرویس پلی استیشن پلاس در حال حاضر بیش از 700 بازی دارد که برای دسترسی به تمام این بازی‌ها باید اقدام به خرید پلن پلی استیشن پریمیوم کنید. سرویس ایکس باکس گیم پس التیمیت نیز 400 بازی قابل دانلود دارد.

از نظر تعداد بازی وضعیت پلی استیشن پلاس بهتر از ایکس باکس است اما گیم پس دارای بازی‌های انحصاری است که در روز عرضه، در دسترس گیمرها قرار می‌گیرد.

دیدگاه‌ها (0) آخرین نظرات کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید...
افزودن دیدگاه
ایمیل شما منتشر نخواهد شد