فروشگاه گیفت کارت وب گیفت
فروشگاه گیفت کارت وب گیفت
مقایسه بارد و چت جی پی تی
چت جی پی تی

مقایسه بارد و چت جی پی تی

مهدی داوری
انتشار در 7 اسفند 1401

ربات چت جی پی تی محصول جدیدی از شرکت اوپن آی ای (OpenAI) است که فعالیت آن از نوامبر 2022 آغاز شد و به‌سرعت تبدیل به یک سرویس محبوب در سراسر اینترنت شد. این چت بات قدرتمند به نحوی ساخته شده است که می‌تواند به سوالات مختلف شما پاسخ داده و حتی اقدام به انجام کارهایی کند که تا به امروز هیچ هوش مصنوعی توانایی انجام آن‌ها را نداشت.

پس از معرفی ربات چت جی پی تی و موجی که در فضا اینترنت به راه انداخت، شرکت‌های مختلفی تلاش کردند تا با معرفی محصولات و سرویس‌های خود، با این چت بات رقابت کنند. شرکت گوگل به‌عنوان یکی از غول‌های فناوری دنیا، اقدام به ساخت ربات جدیدی به نام بارد کرده است. پس از معرفی این ربات، بازار مقایسه بارد و چت جی پی تی بیش از اندازه داغ شد.

همین مسئله باعث شد تا بسیاری از کاربران این سوال را مطرح کنند که فرق گوگل بارد و ChatGPT در چیست؟ و در مقایسه بین این دو سرویس گوگل بارد بهتر است یا چت جی پی تی؟ به منظور پاسخ به این سوال بسیار مهم با سایت وب گیفت همراه باشید تا نگاهی تفاوت ChatGPT و بارد انداخته و شما را با این ربات‌ها آشنا کنیم.

چت بات‌ ها های هوش مصنوعی، یکی از معروف ترین محصولات و شاخه های AI محسوب می‌شوند.

چت بات‌ها و هوش مصنوعی‌های برتر دنیا

یکی از موضوعات بسیار مهمی که به منظور مقایسه بات بارد و چت جی پی تی باید به آن توجه داشته باشید این است که این چت بات‌ها دارای هوش مصنوعی تولید محتوا هستند. در واقع این ربات‌ها به نحوی هستند که پس از طرح یک سوال از سوی کاربر، با استفاده از داده‌های مدل یادگیری ماشینی خود اقدام به تولید محتوا و پاسخ‌دهی به سوالات می‌کنند.

در ابتدا که ربات ChatGPT توسط مجموعه OpenAI راه‌اندازی شد، بسیاری از کاربران با استفاده از این ربات اقدام به تولید محتوا برای اهداف تجاری، آموزشی و شخصی کردند. با وجود پاسخ‌های قابل‌توجهی و موفقیت بالا این ربات، با این حال، کارشناسان هوش مصنوعی همواره به این نکته اشاره کردند که این ربات‌ها اطلاعاتی که ارائه می‌دهند را ممکن است از منابع داده نادرست استخراج کرده و سپس این محتواها را با هم مخلوط می‌کنند.

با این وجود اما ربات چت جی پی تی به‌صورت کلی سرویس موفقی است و به همین دلیل شرکت مایکروسافت اخیراً اقدام کرده است که قصد همکاری چندساله با شرکت OpenAI را دارد و به دنبال افزایش قابلیت‌های هوش مصنوعی در سرویس‌های خود است.

پس از موفقیت این چت بات، در پاسخ شرکت گوگل یک ربات جدید به نام Bard معرفی کرده است. در حال حاضر چت بات بارد در مراحل آزمایشی است و گام‌های نهایی را برای عرضه برداشته است. احتمالاً این ربات تا پایان فوریه 2023 منتشر شود. پس از آن که شما را به‌صورت اجمالی با این ربات‌ها آشنا کردیم، در بخش‌های بعدی به معرفی و بررسی تفاوت ChatGPT و بارد می‌پردازیم.

چت جی پی تی، ربات هوش مصنوعی شرکت OpenAI است.

معرفی ربات چت جی پی تی

در بخش اول به منظور معرفی و بررسی فرق گوگل بارد و ChatGPT نیاز است تا در مورد ربات چت جی پی تی توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. ربات ChatGPT به‌عنوان چت بات به نحوی است که از یادگیری ماشینی برای پاسخ‌دهی به سوالات کاربران در یک مکالمه استفاده می‌کند. به گفته سم آلتمن که مدیرعامل OpenAI است، این ربات پس از معرفی در طی پنج روز، به 1 میلیون کاربر از سراسر دنیا رسید.

ربات چت ChatGPT به نحوی ساخته شده است که کاربران می‌توانند به‌صورت رایگان از آن استفاده کنند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که این ربات در حال حاضر تنها از طریق مرورگر وب قابل‌دسترسی است و هیچ برنامه‌ای برای آن در گوشی‌های هوشمند اندروید یا آیفون وجود ندارد. در صورتی که قصد دارید تا از ربات ChatGPT استفاده کنید، نیاز است تا وارد وب سایت رسمی این ربات به آدرس chat.openai.com/chat شوید.

اگر بخواهیم کمی به‌صورت فنی در مورد مدل زبانی Chat GPT صحبت کنیم باید به این نکته اشاره داشت که این ربات از مدل زبان GPT-3 استفاده می‌کند. این مدل زبان از متن‌های ایجاد شده توسط انسان در اینترنت برای آموزش استفاده می‌کند. از مهم‌ترین کاربردهای چت جی بی تی و موارد استفاده از این ربات، می‌توان به فعالیت‌های زیر اشاره کرد:

اگر بخواهیم شما را با ویژگی‌های چت‌بات چت جی پی تی آشنا کنیم باید گفت که این ربات می‌تواند پاسخ سوالات شما را در عرض چند دقیقه دهد. همچنین این ربات از چت‌های شما برای بهبود عملکرد خود استفاده کرده و از این طریق به هر میزانی که کاربران بیشتر با این ربات صحبت کنند، عملکرد آن بهبود پیدا می‌کند.

نکته جالبی که باید به آن اشاره کنیم این است که بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان از این ربات برای تولید مقالات علمی استفاده کرده‌اند و این مسئله باعث شده تا معلمان و استادان نگرانی بسیاری زیادی در مورد این ربات داشته باشند.

گوگل بارد، چت بات معرفی شده توسط شرکت گوگل است.

معرفی ربات بارد

به منظور بررسی تفاوت مدل زبانی ChatGPT و گوگل بارد، نیاز است تا در مورد محصول جدید شرکت گوگل یعنی ربات بارد توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. شرکت گوگل چت بات بارد را به نحوی تولید کرده است که پس از پرسیدن یک سوال از آن، اقدام به جستجو در اینترنت کرده و پاسخ‌ها را از این طریق دریافت می‌کند.

از نظر دریافت اطلاعات فرق گوگل بارد و ربات چت جی پی تی بسیار جزئی است و هر دو تقریباً به یک روش اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند. سپس ربات بارد از مدل زبان گوگل برای برنامه‌های گفتگو یعنی مدل LaMDA برای ارائه اطلاعات استفاده می‌کند.

البته موضوع مهمی که باید بدانید این است که در این مدل، بارد تلاش می‌کند تا جزئیات بیشتری را نسبت به جستجوی معمولی گوگل از طریق این مدل زبانی ارائه دهد. یکی از مشکلاتی که کاربران در هنگام استفاده از چت جی پی تی با آن مواجه شدند، بروز مشکل در عملکرد این چت بات در هنگام شلوغی سرورها است.

 برای حل این مشکل، گوگل نسخه سبک‌تر و دوم LaMDA که از قدرت محاسباتی کمتری استفاده می‌کند را برای ربات بارد استفاده کرده است. این مسئله باعث شده تا افراد بیشتری بتوانند از این ربات برای حل مشکلات خود استفاده کنند.

یکی از مواردی که به‌عنوان فرق گوگل بارد و ربات پاسخگوی ChatGPT باید به آن توجه کنید این است که بارد می‌تواند به‌عنوان دستیار شخصی نیز مورد استفاده قرار گیرد. این ویژگی باعث می‌شود تا شما بتوانید از بارد برای انجام کارهایی مانند رزرواسیون، برنامه‌ریزی غذایی و… استفاده کنید.

در حال حاضر سرویس چت بات Google Bard در دسترس عموم قرار نگرفته است و کاربران نمی‌توانند از آن استفاده کنند؛ اما مدیرعامل شرکت گوگل بیان کرده است که قصد دارند تا Google Bard را تا اواخر فوریه 2023 برای استفاده عمومی در دسترس قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر هیچ خبر رسمی در مورد چگونگی دسترسی به Google Bard و برنامه‌های گوگل برای ارائه این سرویس وجود ندارد. با این حال، برخی از افراد این شانس را دارند تا از نسخه بتا Google Bard استفاده کنند. همچنین می‌توانید با باز کردن Google App چک کنید که آیا ربات Bard در موبایل شما در دسترس قرار گرفته است یا خیر. اگر در اپلیکیشن موبایل گوگل گزینه Chatbot را مشاهده کنید، این مسئله بیانگر آن است که چت بات بارد در اختیار شما قرار گرفته است.

مقایسه بارد و چت جی پی تی

مقایسه بارد و چت جی پی تی

پس از آن که شما را با ربات بارد و چت جی پی تی آشنا کردیم، حال نیاز است تا در مورد تفاوت‌های بین این دو سرویس توضیحات کاملی را به شما ارائه دهیم. در این بخش تلاش می‌کنیم تا از نظر فنی این دو ربات را در برابر هم قرار داده و به ارزیابی آن‌ها بپردازیم.

در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که خدماتی که توسط ChatGPT و Bard به کاربران ارائه می‌شود مشابه هم است و کاربران درخواست و پرسشی را تایپ کرده و سپس جوابی را از ربات دریافت می‌کند. به هر میزانی که میزان داده‌های آموزشی چت بات بیشتر باشد، پاسخ‌هایی که از این ربات‌ها دریافت می‌کنید صحیح تر و قابل اتکا تر خواهد بود.

در فوریه 2023، مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارد تا فناوری Chat GPT را برای محصولات خود سفارش سازی کنند. مایکروسافت همچنین قصد دارد تا برای ارتقا این ربات، توابع جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی را به موتور جستجوی بینگ و مرورگر اج اضافه کند تا از این طریق به جستجوی کاربران کمک کند.

این مرورگرها دارای نسخه جدیدتری از ChatGPT هستند و با استفاده از GPT-4 اطلاعات مرتبط بیشتری را از اینترنت دریافت می‌کند. یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث می‌شود تا یک چت بات قدرت بالایی در پاسخ‌دهی به سوالات داشته باشد، میزان دسترسی آن به اطلاعات و داده‌ها است. در همین راستا باید به این نکته اشاره کرد که به واسطه آن که بارد در اختیار شرکت گوگل است، این ربات به حجم عظیمی از داده‌ها دسترسی دارد. این در حالی است که داده‌ها مورد استفاده از سوی ChatGPT محدود است.

از سوی دیگر، به منظور بررسی بارد باید به این نکته اشاره کرد که گوگل هنوز مشخص نکرده است که قصد دارد تا چه زمانی قابلیت چت بات بارد و هوش مصنوعی جدیدش را به موتور جستجوی خود اضافه کند. یکی از تفاوت‌هایی که بین بارد و چت جی پی تی وجود دارد، منبع داده است. بارد به نحوی ساخته شده است که به طور مداوم اطلاعات را از اینترنت می‌گیرد، بنابراین آخرین اطلاعات را به شما ارائه خواهد کرد.

این در حالی است که ChatGPT تنها داده‌هایی را آنالیز می‌کند که تا 2021 منتشر شده است. بارد با دسترسی به آخرین تحقیقات، داده‌های بیشتری برای جمع‌آوری اطلاعات خواهد داشت. یکی دیگر از مواردی که به‌عنوان فرق گوگل بارد و دستیار مجازی Chat GPT باید به آن توجه کنید این است که هوش مصنوعی Bard از LaMDA برای ارائه اطلاعات استفاده می‌کند، این در حالی است که چت‌بات چت جی پی تی از GPT 3.5 استفاده می‌کند.

ChatGPT به واسطه استفاده از GPT 3.5 تلاش می‌کند تا اقدام به ایجاد متن از طریق ارتباط دادن بین فکت‌ها و اطلاعات موجود در اینترنت کند. این در حالی است که Google Bard تلاش می‌کند تا داده‌های دقیق‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و یک مرحله آن‌ها را آنالیز می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود تا احتمال خطا ربات بارد به شکل قابل‌توجهی کاهش پیدا کند. البته نکته مهم این است که ربات چت جی پی تی در دسترس عموم قرار گرفته است و بسیاری از مشکلات آن توسط کاربران پیدا شده است.

از سوی دیگر اما هنوز گوگل ربات بارد را در اختیار کاربران قرار نداده است و ممکن است در عمل عملکرد بارد ضعیف‌تر از هوش مصنوعی چت جی پی تی باشد. به همین دلیل خیلی زود است که بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که گوگل بارد بهتر است یا چت جی پی تی؟ به همین دلیل باید برای بررسی دقیق‌تر عملکرد ربات بارد گوگل تا زمان عرضه این چت بات منتظر بمانیم.

جمع‌بندی

در این مطلب از سایت وب گیفت تلاش کردیم تا به بررسی تفاوت ChatGPT و بارد بپردازیم و بیان کردیم که چه تفاوتی بین ربات‌های چت جی پی تی و بارد وجود دارد. توجه به موارد گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا دید کاملی در مورد مقایسه بارد و چت جی پی تی داشته باشید. با وجود موارد گفته شده در این مطلب اما تا زمانی که هنوز چت بات بارد در دسترس عموم قرار نگیرد، نمی‌توان به صورت دقیق اقدام به مقایسه آن با چت جی پی تی کرد.

منابع:

تاریخ آخرین به روزرسانی: 31 اردیبهشت 1402

سوالات متداول

جواب سوال‌های رایج و متداول شما

در حال حاضر ChatGPT بدون هزینه در دسترس کاربران قرار گرفته است، این در حالی است که گوگل بارد هنوز برای استفاده در دسترس نیست.

بر اساس اعلام گوگل، بارد در فوریه 2023 برای استفاده در دسترس قرار خواهد گرفت.

گوگل به‌عنوان تولیدکننده بارد و OpenAI به‌عنوان شرکت سازنده ChatGPT شناخته می‌شود. البته شرکت مایکروسافت نیز بر روی چت جی پی تی سرمایه گذاری کرده است.

دیدگاه‌ها (0) آخرین نظرات کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید...
افزودن دیدگاه
ایمیل شما منتشر نخواهد شد