اوپن ای‌ آی یکی از شرکت‌های پژوهشی است که به‌صورت غیرانتفاعی در کشور آمریکا بر روی حوزه هوش مصنوعی فعالیت دارد.

اوپن ای‌ آی چیست؟

اوپن ای‌ آی یکی از شرکت‌های پژوهشی است که به‌صورت غیرانتفاعی در کشور آمریکا بر روی حوزه هوش مصنوعی فعالیت دارد. مهم‌ترین و اصلی‌ترین هدفی که مجموعه Open AI دارد توسعه دادن هوش‌های مصنوعی به‌صورت بی‌ضرر یا به‌اصطلاح friendly AI است. در واقع اگر بخواهیم به این سؤال مهم پاسخ دهیم که هدف اصلی مجموعه اوپن ای‌ آی چیست باید گفت که هدف این مجموعه تولید هوش مصنوعی برای خدمت به بشریت است.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که ویژگی مهمی که مجموعه و شرکت اوپن ای ‌آی دارد این است که به منظور همکاری آزادانه با دیگر مؤسسات و پژوهشگران، مجموعه Open AI، پتنت‌ها و تحقیقاتی که در حوزه هوش مصنوعی انجام می‌دهد را به شکل عمومی در فضا اینترنت منتشر می‌کند.

یکی از جدیدترین محصولات تولید شده توسط شرکت اوپن ای ‌آی، ChatGPT است که محبوبیت فوق‌العاده‌ای پیدا کرده است. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با تاریخچه این شرکت آشنا کرده و در مورد سایر محصولات اوپن AI اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

Open AI فعالیت خود را در اکتبر سال ۲۰۱۵ آغاز کرد.

تاریخچه شرکت OpenAI

اگر بخواهیم شما را با تاریخچه شرکت Open AI آشنا کنیم باید گفت که این مجموعه فعالیت خود را در اکتبر سال ۲۰۱۵ آغاز کرد. ایلان ماسک و آلتمن از مهم‌ترین سرمایه گذاران این سازمان هستند. سرمایه اولیه این شرکت ۱ میلیارد دلار است. پس از آغاز به کار، این مجموعه تلاش کرد تا محصولات مختلفی را در حوزه هوش مصنوعی تولید کند. اولین محصول تولید شده توسط شرکت اوپن ای ‌آی، نسخه عمومی و بتای  Open AI Gym است که در آوریل سال 2016 منتشر شد.

ویژگی اطلاعات
نام ‌ OpenAI
بنیانگذاران ایلان ماسک، سام آلتمن، گریگ بروکمن، الیا سوتسکور، جان شولمن و وویچک زارمبا
تأسیس ‌ دسامبر 2015
مقر اصلی سان فرانسیسکو، کالیفرنیا
هدف ایجاد و ترویج هوش مصنوعی دوستانه به منظور بهبود بشریت
منابع مالی بیش از 1 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری از سرمایه‌گذاران و شرکت‌های فناوری، از جمله مایکروسافت و آمازون
دستاوردها ایجاد مدل زبان GPT-2، تولید کننده تصویر DALL.E، و بازی روبوسومو و سایر پیشرفت‌های دیگر
چالش‌ها جدال‌هایی حول مسائل اخلاقی و امنیتی هوش مصنوعی ، و همچنین تصمیم آنها برای نگه داشتن برخی فناوری‌ها مانند GPT-3 به‌صورت مخفی
ماموریت ایجاد شرایطی برای اطمینان از اینکه هوش مصنوعی به بهبود بشریت کمک کند، با رعایت اصول امنیت، شفافیت، اخلاق و هم‌کاری

محصول دیگری که این مجموعه که در ۵ دسامبر ۲۰۱۶ از سوی اوپن ای‌ آی وارد فضا اینترنت شد، Universe است که یک پلتفرم نرم‌افزاری برای اندازه‌گیری و آموزش هوش مصنوعی از طریق منابعی چون بازی‌ها، وب‌سایت‌ها و سایر کاربردها است. پس از گذشت چند سال از آغاز به کار OpenAI، ایلان ماسک تصمیم گرفت تا در تاریخ ۲۱ فوریه ۲۰۱۸ شرکت اوپن ای ‌آی را ترک کند.

GPT-4 و DALL-E از مهمترین محصولات شرکت Open AI است.

محصولات شرکت اوپن ای ‌آی

شرکت اوپن ای ‌آی در طول فعالیت خود از سال 2015 تا به امروز تلاش کرده تا محصولات مختلفی را وارد بازار کند. بررسی و معرفی هر یک از محصولات شرکت OpenAI خود نیاز به مطلب جداگانه‌ای دارد، با این حال اگر بخواهیم شما را با محصولات این مجموعه آشنا کرده و از آن نام ببریم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. Gym
 2. RoboSumo
 3. OpenAI Five
 4. GYM Retro
 5. Debate Game
 6. Dactyl
 7. GPT
 8. GPT-2
 9. GPT-3
 10. Codex
 11. Whisper
 12. GPT-4
 13. MuseNet and Jukebox
 14. Microscope
 15. DALL-E
 16. ChatGPT
 17. ChatGPT Plus

بی شک از بین محصولات مختلفی که توسط مجموعه اوپن ای‌ آی ساخته شده، محبوب‌ترین و مشهورترین چت جی پی تی است. در بخش‌های بعدی شما را با این محصول و برخی دیگر از ساخته‌های شرکت OpenAI آشنا خواهیم کرد.

چت جی پی تی یک بات مکالمه یا چت‌بات، محصول شرکت اوپن ای آی است.

چت جی پی تی چیست؟

چت جی پی تی یک بات مکالمه یا چت‌بات است. این ربات با توجه به تکنیک‌های یادگیری نظارت شده و تقویتی یاد می‌گیرد و باعث می‌شود تا به هر میزانی که سایر کاربران با آن صحبت کنند، نتایج چت جی پی تی بهبود پیدا کند. چت جی پی تی به‌عنوان یک پروتوتایپ در ابتدا کار خود را در نوامبر سال ۲۰۲۲ آغاز کرد. مهم‌ترین عاملی که باعث شد تا چپ جی پی تی به‌سرعت رشد پیدا کند، پاسخ‌های دقیق و واضح آن است.

نکته جالبی که باید به آن توجه داشته باشید این است که پس از عرضه چت جی پی تی، شرکت اوپن ای ‌آی به‌عنوان تولیدکننده این چت‌بات، ارزش ۲۹ میلیارد دلاری پیدا کرد. نکته مهمی که در مورد عملکرد چت جی پی تی باید به آن توجه کنید این است که این ربات در کنار استفاده از الگوریتم یادگیری نظارت شده و همچنین یادگیری تقویتی، اقدام به جمع‌آوری اطلاعات از کاربران می‌کند.

در واقع کاربرانی که از این ربات استفاده می‌کنند، قادر خواهند بود تا به پاسخ‌هایی که از چت جی پی تی دریافت می‌کنند بازخورد داده و رای مثبت یا منفی بدهند. با این فیدبک عملکرد این چت‌بات بهبود پیدا می‌کند.

چت جی پی تی یکی از محصولات شرکت اوپن ای آی محصوب می‌شود.

فرق اوپن ای‌ آی و چت جی پی تی چیست؟

بسیاری از افراد اوپن ای‌ آی را با چت جی پی تی اشتباه می‌گیرند. در پاسخ به این سؤال باید گفت که اوپن ای‌ آی یک شرکت و مجموعه فعال در حوزه تولید محصولات هوش مصنوعی است. این در حالی است که چت جی پی تی یکی از محصولات تولید شده توسط این شرکت است.

دال ای، نرم افزار ای برای تبدیل متن به تصویر دیجیتال است.

DALL-E چیست؟

یکی دیگر از محصولاتی که توسط اوپن ای‌ آی تولید شده، دال-ای (DALL.E) است. اوپن ای‌ آی این برای را برای تبدیل متن به تصویر دیجیتال تولید کرده است. این مجموعه دال-ای را در ژانویه سال ۲۰۲۱ بار اولین بار معرفی کرد. دال-ای برنامه‌ای است که به منظور تولید تصاویر ساخته شده است. این مجموعه در آوریل سال ۲۰۲۲، نسخه جدید این برنامه را با نام دال-ای ۲ معرفی کرد.

نسخه جدید DALL-E به نحوی است که امکان توانایی تولید تصاویر واقعی‌تر با وضوح بالاتر را دارد. نکته حائز اهمیت آن است که نام این محصول از ترکیب اسم شخصیت کارتونی وال-ئی و هنرمند سوررئالیست، سالوادور دالی گرفته شده است.

کدکس نوعی هوش مصنوعی است که می‌تواند زبان طبیعی را تجزیه و در پاسخ، کد تولید می‌کند.

کدکس چیست؟

از دیگر محصولات جذابی که توسط شرکت اوپن ای ‌آی تولید شده، OpenAI Codex است. کدکس نوعی هوش مصنوعی است که می‌تواند زبان طبیعی را تجزیه و در پاسخ کد تولید می‌کند. در واقع با استفاده از این برنامه می‌توان اقدام به تکمیل خودکار کدهای برنامه‌نویسی کرد. این تکنولوژی به‌صورت پیشرفته در ساخت  Copilot مورد استفاده قرار گرفته است.

کمپانی اوپن ای‌ آی به واسطه ChatGPT به شهرت جهانی رسید.

چگونه کمپانی اوپن ای‌ آی تا این اندازه معروف شد؟

اگر بخواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که چگونه کمپانی اوپن ای‌ آی تا این اندازه معروف شد، باید گفت که این مجموعه در ابتدا کار خود شهرت آن‌چنانی نداشت؛ اما با گذشت زمان و ایجاد محصولات مختلف، آرام آرام نام این شرکت بر سر زبان‌ها افتاد. البته جدیدترین محصول تولید شده توسط این مجموعه یعنی ربات ChatGPT باعث شد تا این کمپانی معروف شود و حالا در تمامی وب‌سایت‌هایی مطرح دنیا حداقل یک بار در مورد این شرکت و محصولات آن مطالبی کار شده است.

آموزش OpenAI

آموزش استفاده از وب سایت OpenAI

اگر بخواهیم در مورد نحوه استفاده از نحوه استفاده از چت جی پی تی وب سایت OpenAI توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، باید گفت که وب سایت رسمی این مجموعه، openai.com است. پس از ورود به این آدرس، در بخش پایین سایت www.openai.com می‌توانید در قسمت FEATURED لیست محصولاتی این شرکت که می‌توانید از آن استفاده کنید را مشاهده کنید.

مجموعه اوپن ای‌ آی برای هر یک از محصولات خود صفحه‌ای را در نظر گرفته است. به‌عنوان مثال اگر قصد دارید تا به وب سایت چت جی پی تی دسترسی پیدا کنید، باید وارد آدرس chat.openai.com شوید. برای استفاده از این ربات باید در صفحه باز شده روی دکمه Sign Up بزنید.

صفحه ورود اوپن ای آی

سپس باید یک آدرس ایمیل را وارد کرده و روی گزینه Continue کلیک کنید. سپس برای اکانت خود باید رمز عبوری وارد کرده و روی Continue بزنید. سپس باید به سراغ ایمیل خود بروید و لینک تأییدی که برای شما ارسال می‌شود را باز کنید. پس از تأیید ایمیل شما، نیاز است تا نام خود را وارد کنید.

صفحه ثبت نام وب سایت Open AI

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای استفاده از این ربات باید شماره تلفن خود را وارد کنید. از آن جایی که استفاده از این وب سایت برای ایرانیان وجود ندارد، نیاز است تا شماره غیر از کشور ایران وارد کرده و کدی که برای شماره شما SMS می‌شود را وارد کرده و سپس می‌توانید به ربات ChatGPT دسترسی پیدا کنید.

آشنایی با محیط پنل OpenAI

آشنایی با محیط OpenAI

اگر بخواهیم شما را با محیط سایت OpenAI آشنا کنیم باید گفت که وب سایت www.openai.com بخش‌های مختلفی دارد. اگر بخواهیم شما را با این بخش‌ها آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ABOUT: در قسمت ABOUT سایت OpenAI شما می‌توانید مهم‌ترین اطلاعات در مورد این شرکت را دریافت کرده و دید کاملی در مورد تاریخچه این شرکت دریافت کنید. در واقع اگر می‌خواهید به‌صورت کامل بررسی کنید که اوپن ای‌ آی چیست، می‌توانید به بخش About بیایید.
 • API: به دلیل اوپن سورس بودن پروژه‌های OpenAI شما می‌توانید از طریق بخش API نحوه دسترسی به محصولات این شرکت را مشاهده کرده و از طریق این APIها از محصولات تولید شده توسط OpenAI اشاره کنید.
 • RESEARCH: در قسمت RESEARCH می‌توانید به‌صورت کامل به تمامی تحقیقات صورت‌گرفته از سوی مجموعه OpenAI دسترسی پیدا کرده و در مورد هر یک از این محصولات تحقیق کنید.
 • BLOG: بخش Blog وب سایت OpenAI، قسمت وبلاگ این مجموعه است و در آن می‌توانید آخرین اخبار و مطالب منتشر شده از سوی شرکت اوپن ای ‌آی را مشاهده کنید.
 • FEATURED: محصولاتی که توسط شرکت OpenAI ساخته شده و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، در بخش FEATURED لیست می‌شود و می‌توانید از این بخش به این محصولات دسترسی پیدا کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

داشبورد پنل اوپن ای آی

جمع‌بندی

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با مجموعه و شرکت اوپن ای ‌آی (Open AI) آشنا کرده و در مورد محصولات این شرکت و نحوه استفاده از وب سایت آن اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. توجه به موارد گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا دید کاملی در مورد تاریخچه این شرکت به دست آورده و بدانید که این مجموعه از کجا کار خود را آغاز کرد.

منابع:

سوالات متداول

 • آیا شرکت اوپن ای ‌آی متعلق به ایلان ماسک است؟

  در ابتدا فعالیت ایلان ماسک به‌عنوان یکی از سرمایه گذاران OpenAI بود، اما در حال حاضر ماسک از این شرکت خارج شده است.

 • آیا مایکروسافت OpenAI را خریداری کرده است؟

  شرکت مشهور آمریکایی مایکروسافت چندین میلیون دلار بر روی شرکت OpenAI سرمایه گذاری کرده است و تلاش کرده تا محصولات این شرکت را به محصولات خود اضافه کند.

 • موسس کمپانی اوپن ای‌ آی کیست؟

  ایلان ماسک، سام آلتمن و... از مهم‌ترین سرمایه گذاران و مؤسسان کمپانی اوپن ای‌ آی هستند.

 • آیا OpenAI همان چت جی پی تی است؟

  خیر اوپن ای‌ آی شرکت تولیدکننده سرویس چت جی پی تی است.

 • وب سایت اوپن ای‌ آی چند سرویس دارد؟

  ChatGPT، DALL·E 2، Whisper و Alignment سرویس‌هایی هستند که می‌توانید از طریق وب سایت اوپن ای‌ آی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

 • آیا خدمات وبسایت OpenAI پولی است؟

  خدمت وب سایت OpenAI هم مدل رایگان و هم مدل پولی دارند. در صورتی که قصد دارید تا به‌صورت کامل از این محصولات استفاده کنید، نیاز است تا مبلغی را برای پرداخت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.